Terapia czaszkowo-krzyżowa powstała dzięki szalonym eksperymentom dr Sutherlanda – osteopaty, żyjącego na pocz. XX w., który obwiązywał sobie głowę ściśle bandażem a w końcu wynalazł specjalny hełm, dzięki któremu regulował ściśnięcie kości swojej czaszki, obserwując dzień za dniem, jak to ograniczenie ruchu kości czaszki wpyłwa na funkcjonowanie jego organizmu i samopoczucie.

Doprowadziło go to do kłopotów zdrowotnych lecz także, do odkrycia, że kości czaszki są ruchome – i że ma znaczenie, czy ruch ten może się swobodnie wyrażać.

Nowe nurty poszukiwań

Odkrycie dr Sutherlanda otworzyło drogę dla głębszych poszukiwań i doprowadziło do lepszego zrozumienia jak funkcjonuje ludzkie ciało. Obecnie poszukiwania naukowego wyjaśnienia tego, co jeszcze nie znane, kontytuują się w nurcie nazywanym Nową Biologią, i zawieraja dużo, dużo więcej – na przykład, odkrycie:

 • istnienia pól morficznych i rezonansu morficznego (Ruppert Sheldrake)
 • dotyczące roli powięzi (Robert Shleip, Jaap van der Vaal, i in.)
 • połączenia mózg-jelita,
 • wpływu flory bakteryjnej na nasze samopoczucie
 • znaczenia pola serca i jego synchronizacji (Heart Math Institute)
 • odkrycia roli nerwu błędnego (teoria poliwagalna Stevena Porgesa)

i wiele, wiele innych. Klasyczna medycyna część z tych odkryć przyjęła, z częścią jeszcze się zmaga. Niektórzy jeszcze 100 lat od odkryć Sutherlanda kwestionują jeszcze to, że szwy czaszkowe są elastyczne i umożliwiają fizjologiczne wyrażanie ruchu płynu mózgowo-rdzeniowego w strukturach głowy.

Dr Sutherland i jego następcy odkryli, że swobodny ruch płynu mózgowo-rdzeniowego ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia. Odkryli też istnienie układu wzajemnie powiązanych rdzeniowych tkanek oraz płynów ciała, odgrywających ważną rolę w ekspresji wszystkich tkanek płynów nie tylko wewnątrzkomórkowych, lecz także w układzie otaczającym mózg i rdzeń kręgowy.

Układ pierwotnego ooddychania

Ten wewnętrznie połączony układ naywamy mechanizmem pierwotnego oddychania obejmuje:

 • płyn mózgowo-rdzeniowy
 • kości czaszki
 • kość krzyżową
 • ośrodkowy układ nerwowy
 • układ opon mózgowych

Jak wyraża się fizjologiczny ruch poszczególnych składowych tego układu ma bardzo istotne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Zakłócenie działania któregokolwiek z wymienionych elementów może prowadzić do patologii całego organizmu, ponieważ są to układy regulujące pracę całego organizmu, z poziomu jakości funkcjonowania poszczególnych struktur w mózgu oraz funkcjonowania całego układu nerwowego.

Powięź i płyny w ciele

Terapia czaszkowo-krzyżowa nie koncentruje się jednak tylko na elementach systemu pierwotnego oddychania. Jest to terapia holistyczna, w której postrzega się organizm jako całość, w której każda poszczególna część wpływa na wszystkie pozostałe. Pracuje się więc także z powiezią. Oraz lokalnie – z kończynami lub z poszczególnymi narządami. Dotyk terapeuty jest bardzo delikatny. Efekty tej terapii są znakomite.

Znajdź swojego terapeutę TCK

Loading...